GOSPEL Train

Gospel Train
www.gospeltrain.cz

Facebook ikona

Recenze CD

The Praise and Worship Songs of Richard Smallwood

Richard Smallwood

vydavatel: Verity Records

web: www.richardsmallwood.com

„Praise and Worship Songs“ Richarda Smallwooda určitě potěší ty z Vás, kdo jste o Smallwoodovi už někdy slyšeli, ale zatím jste neměli příležitost jeho písničky nikde slyšet, protože to je výběr – jakési „Best of Richard Smallwood“

Album začíná orchestrálním preludiem Procesí Lévitů. Tohle gospel není a není to ani Smallwood – je to jediná skladba, který má jiného autora – nicméně připomínka starozákonních Lévitů, kteří měli jediný životní úkol - oslavovat Boha - Vás krásně nachystá. Co asi bude dál?

Následuje "Anthem of Praise", nádherná oslavná píseň, která vyzývá k chválení Hospodina. Jako by se k orchestru, který celou desku začínal, přidal gospel-sbor. Pravda, z gospelu má tahle kompozice ze začátku hlavně překrývání hlasů v refrénu, které je pro gospel opravdu typické, každý hlas zpívá něco jiného a najednou se do všeho vloží sám Smallwood výzvou k uctívání Hospodina a pak už nastupuje sólista a to, co původně vypadalo jako hezká klasická kompozice s nádechem gospelu je gospel čistý.

Další skladba mě opravdu vzala za srdce – jmenuje se „Angels“ neboli Andělé a je z alba Healing – Live in Detroit. Je to krásná gospel-balada o tom, že v každé těžké chvíli jsou kolem Hospodinovi andělé, kteří o nás pečují. Nádhera. Jemný začátek se mění v pořádný odvaz a zase zpátky, to celé několikrát dokola. Tomuhle se říká práce s dynamikou.

A pak přijde něco, co nejspíš znáte. „I Love the Lord“ zpívala ve filmu Kazatelova žena Whitney Houston. Tak tady si můžete udělat srovnání. Smallwoodova sólistka sice nemá tak efektní ozdoby jako popová hvězda, ale zase jí člověk věří, že ví, o čem zpívá.

„Center of my joy“, Střed mé radosti, je další klasika a další z pomalých skladeb alba. Kdo si myslí, že pomalé písně nemají v sobě žádnou energii, během téhle skladby zjistí, že to tak doslova neplatí. Jedna z živě nahrávaných skladeb a podle mě jedna z nejdynamičtějších.

„Bless The Lord“ – album nám zrychluje. Text není nijak složitý a trochu se opakuje. V „Bless The Lord“ mě ale dostal moment, kdy sbor zpívá přes sebe velmi složitou několikahlasou melodii. Je mi obrovskou záhadou, jak se tam neztratili ani intonačně, ani rytmicky.

„Holy Thou Art“ – tak z tohohle mi naskočila husí kůže a hned pak jsem začala brečet. Nádherné vícehlasy, krásně se doplňuje relativně jemná sólistka a temný velikánský sbor s obrovskou dynamičností výrazu. Nepříliš komplikovaný hudební doprovod umocňuje obrovskou sílu, kterou v sobě sbor má.

„My everything“ se mi těžko hodnotí, tuhle písničku znám a miluju, sama jsem ji zpívala. Bože, jsi moje všechno, chvála patří Tobě, který slyšíš každou chválu. Text v lehce archaické angličtině skladbu neskutečně umocňuje, a když dojde na vrchol písně – kde bych byl, kdybych nebylo tebe, nezbývá než se buď přidat nebo něco podobného. A zase ztišení do nádherného piana….tohle Smallwood opravdu umí. Taky se nezapře, že Smallwood je klasicky vzdělaný pianista, nádherný klavírní part si rozhodně užijete.

„God Is Waiting“ mě naopak nezaujala vůbec. Standardní opakovačka s jednoduchou melodií i textem. Píseň, která možná nikoho neruší, ale ani nezaujme a ukazuje, že i taková hvězda jako Smallwood má své slabší dny. Podobně bez nápadu mi přijde i další skladba „Glorify the Lord“ a relativně bez nápadu mi přijde i následující „Highest Praise.“ Jednoduché písničky by si Smallwood měl raději odpustit, má mnohem na víc a tohle vypadá trochu jako kdyby si dělal legraci.

Další skladba s textem z osmého žalmu je ze studia a je to na ní trochu slyšet. Jako by se někde v jeho zdech ztratilo něco z nasazení sboru.

Pak ovšem přijde jeden z vrcholů alba –aspoň pro mě. „Thank you“ je živá nahrávka a opravdová síla. Střídmý hudební doprovod a SBOR, který chce vyjádřit vděčnost. To je jasné hned od začátku skladby a když dojde na vstup sólistky, vědí všichni posluchači, že tihle lidé jsou opravdu vděční a myslí vážně to, o čemu zpívají. Ke konci publikum nevydrží a přidá se potleskem…..prostě živý GOSPEL včetně trochy kázání….takhle to má vypadat. Nádhera.

Poslední „Total Praise“ je považovaná za jednu z nejkrásnějších gospel-skladeb, která kdy byla napsána. Složitá a přitom jednoduchá kompozice, krásný text, založený na žalmu, a to, co vytvořil Smallwood na samém konci, kdy jednotlivé hlasy jeden od druhého přebírají melodii závěrečného Amen, to snese srovnání třeba s Händelovým Mesiášem. Husí kůže člověku naskakuje okamžitě.

Co říct nakonec? Pokud od Smallwooda nic nemáte rozhodně Vás tohle album bude motivovat k tomu, abyste si rychle pořídili všechno, co od něj kdy vyšlo. Pokud Smallwooda doma máte celého, tohle album nekupujte a těšte se, že snad bude brzo další, už čtrnácté.

Album si můžete objednat přes www.musickatalog.cz a stojí 560 korun.


naše známka: 2

Hlasujte:
Hudba se mi líbíLíbí se - 52%Nelíbí se - 48%Hudba se mi nelíbí
[ O nás] [ Akce] [ Radio] [ Fotky] [ Workshop] [ Na dřeň] [ Sbory] [ Hudba] [ Vývoj] [ Texty] [ Odkazy] [ Kontakt] [ Kniha] [ Novinky] [ Ikonky] [

Informovat o novinkách