GOSPEL Train

Gospel Train
www.gospeltrain.cz

Facebook ikona

Recenze CD

booklet - The Rebirth of Kirk Franklin

The Rebirth of Kirk Franklin

Kirk Franklin

vydavatel: GospoCentric

web: www.nunation.com

Deska jménem The Rebirth of Kirk Franklin (vyšla v r. 2001 a v Čechách ji distribuuje Rosa) je zatím posledním projektem tohoto neuvěřitelně všestranného hudebníka, kterému se někdy přezdívá architekt gospel music. Franklin je muzikant, který ustavičně posouvá hranice gospelu dál a dál a kdykoli mám v ruce nějakou jeho novou desku, přemýšlím nad tím, s čím asi přijde tentokrát.

Na svém posledním albu KF trochu slevuje z progresivního stylu, kterým se vydávaly jeho předešlé desky, třeba Nu Nation Project nebo 1NC. Zdá se, jako by se vracel ke kořenům. Neznamená to ovšem v žádném případě, že by album bylo oproti těm předešlým stagnací. To v žádném případě.

Celá nahrávka vznikla živě a musím říct, že mě fascinuje, jaké dokonalosti lze při life koncertu dosáhnout. Franklin zde pracuje se sborem jménem New Vocals of Life a je to, jak je pro něj typické, sbor dokonale sezpívaný, s přesným fázováním a dokonalou intonací kterému nemůžete jeho projev nevěřit. Často přemýšlím nad tím, jak to asi KF dělá, že ze svých sborů dostane takhle kompaktní zvuk. Zpívají doslova „jedním hlasem“.

Na nahrávce spolupracují i výrazní a významní sólisté – třeba Shirley Ceasar nebo Jaci Velasquez, Crystal Lewis a T. D. Jakes, který se objevuje ve skladbě 911, inspirované událostmi 11. září.

Moje nejmilejší skladba je hned ta první, která trochu připomene Rona Kenolyho. Pokud si snad myslíte, že si pěkně sednete do křesla a nahrávku si vychutnáte hezky v klidu do sluchátek, pak se velmi pletete. Hned první skladba vás totiž přiměje se z toho křesla zvednout a tančit nebo něco podobného. Pokud se tedy před cizími lidmi poněkud ostýcháte, nechte si Hosannu na dobu, kdy nebude nikdo doma.

Druhá píseň, "Caught Up", je o něco klidnější, houpavější a Shirley Ceasar, která se v ní objevuje jako sólistka, nenechá nikoho na pochybách, že se opravdu těší na den, kdy uvidí Pána Ježíše tváří v tvář.

Ale ani další kompozice nezůstávají pozadu – najdete tu i typické gospelové balady. Pozor: gospelová balada není pomalá bezzubá skladba, kterou sbor prostě zazpívá potichu…je to prostor k zastavení, k přemýšlení o životních otázkách, ke ztišení a k vyjádření vděčnosti. Často nezůstává u ztišení. Typickým příkladem je "Don´t Cry" , která člověka vede od přemýšlení o Ježíšově smrti na kříži až k uvědomění si, že Kristus zemřel právě za jeho viny a hříchy. Této písni navíc přidává na kráse i Richard Smallwood svým nádherným klavírním partem.

Zajímavá je i "He Reigns", směsice s trochou latiny, kde uslyšíte i část z Mullinsovy "Awsome God".

Pro Franklina je typická jeho snaha bourat hradby – nejen mezi hudebními styly, ale i mezi lidmi. Ani na této desce se tomuto tématu nevyhnul. Například jedna ze stěžejních písní alba, "The Blood Song", se věnuje otázkám rasismu a říká, že Kristus zemřel za černé i bílé, neboli „…nezáleží na tom, jakou máš barvu, jen když máš červenou krev.“ A aby toho bourání hradeb nebylo málo, objeví se na samém konci desky, jako skrytý track, kde se najednou úplně mění styl. Hostuje v ní tobymac z DC Talk. Což je samozřejmě úplně jiný styl, a pokud nemáte rádi tvrdý rock, asi se trochu leknete. Ale protože se nahrávka tématu strhávání hradeb mezi lidmi věnuje, nezbývá vám, než to akceptovat a říct si, že z tohoto hlediska je to vlastně docela fajn nápad. A tak se posunete ve svém uvažování zase o kousek dál. Což není tak špatné, co říkáte?

Autor recenze: Alena Dobrovolná


naše známka: 1

Hlasujte:
Hudba se mi líbíLíbí se - 53%Nelíbí se - 47%Hudba se mi nelíbí
[ O nás] [ Akce] [ Radio] [ Fotky] [ Workshop] [ Na dřeň] [ Sbory] [ Hudba] [ Vývoj] [ Texty] [ Odkazy] [ Kontakt] [ Kniha] [ Novinky] [ Ikonky] [

Informovat o novinkách